Board of Directors: duties and members

The responsibility for leading and managing the Orange Group is shared between the Chairman and Chief Executive Officer, two Associate Chiefs Executive Officers and the Board of Directors.

 

The Board of Directors presides over all decisions relating to the Group’s major strategic, economic, corporate, financial and technological policies and monitors the implementation of these policies by the senior management. The current Board of Directors comprises 15 members, including seven Independent Directors, three Directors representing the public sector, three Directors representing the employees and one Director representing employee shareholders. In accordance with the regulation amended by the Annual General Meeting on 27 May 2008, each new Board member is appointed for a term of four years.

The Chairman and Chief Executive Officer, meanwhile, has the greatest power to act on the company’s behalf. His exercise of these powers is limited by the scope of the company’s objectives and conforms to both French law and internal regulations set out by the Board of Directors. He is supported in this task by two Associate Chief Executive Officers and the Executive Committee.

 

 

 

Members of the Board of Directors

Chairman and Chief Executive Officer

Stéphane Richard
Appointment: re-elected at the May 4, 2018 AGM
Term to office to expire: following the 2022 AGM

Director representing employee shareholders

Laurence Dalboussière
Appointment: May 19, 2020
Term to office to expire: following the 2024 AGM

 

 

 

Directors representing the employees

Sébastien Crozier
Appointment: 3 December 2017
Term to office to expire: 2 December 2021

Fabrice Jolys
Appointment: 3 December 2017
Term to office to expire: 2 December 2021

René Ollier
Appointment: 3 December 2017
Term to office to expire: 2 December 2021

 

 

 

Independent directors

Alexandre Bompard
Appointment: re-elected at the May 21, 2019 AGM
Term to office to expire: following the 2023 AGM

Helle Kristoffersen
Appointment: re-elected at the May 21, 2019 AGM
Term to office to expire: following the 2023 AGM

Jean-Michel Severino
Appointment: re-elected at the May 21, 2019 AGM
Term to office to expire: following the 2023 AGM

Anne-Gabrielle Heilbronner
Appointment: elected at the May 21, 2019 AGM
Term to office to expire: following the 2023 AGM

Bernard Ramanantsoa
Appointment: re-elected at the May 19, 2020 AGM
Term to office to expire: following the 2024 AGM

Christel Heydemann
Appointment: re-elected at the May 19, 2020 AGM
Term to office to expire: following the 2024 AGM

Frédéric Sanchez
Appointment: elected at the May 19, 2020 AGM
Term to office to expire: following the 2024 AGM

 
 

 

Directors representing the public sector

Hélène Dantoine
Appointment: appointed by Ministerial Decree of 14 March 2019
Term to office to expire: 13 March 2023

Anne Lange
Appointment: re-elected at the May 21, 2019 AGM
Term to office to expire: following the 2023 AGM

Bpifrance Participations   Appointment: re-elected at the June 1, 2017 AGM represented by Nicolas Dufourcq appointed on 19 January 2017
Term to office to expire: following the 2021 AGM